Dwa Sygnały Kłamstwa Na Twarzy – Jakie 2 Rzeczy Robią Ludzie Kiedy Kłamią…?

ekspresja emocji - pogarda

Jakie sygnały kłamstwa ludzie wysyłają podczas kłamania…? Jak rozpoznać kłamstwo? Jak odczytać sygnały kłamstwa na twarzy…?

Daniel Błaszczuk

Jakie 2 sygnały na twarzy ludzie wysyłają podczas mówienia kłamstwa…?

Daniel Błaszczuk
Tu Daniel Blashchuk.

Kiedyś w jednej z książek o tym jak rozpoznawać kłamstwo czytałem, że najczęstszą oznaką, że ktoś kłamie jest przesłanianie dłonią ust.

Jest to bardzo dobry przykład takiego MITU, że jest taki „jeden magiczny gest”, po którym możemy rozpoznać, czy ktoś kłamie, bo wtedy zasłania nieświadomie dłonią usta, bo nie chce żeby to jego kłamstwo wyszło na jaw.

Bywa tak, że rzeczywiście takie gesty dłonią czy ruchy oczu świadczą o tym co się w głowie dzieje, ale nie jest to niestety takie proste, że możemy postawić znak równości między ruchem dłoni, a np. kłamaniem.

Gdy minął kolejny semestr, zabrałem się za zgłębianie literatury, którą miałem zanotowaną na marginesach notatek z zajęć z „Emocji i Motywacji” oraz „Komunikacji Interpersonalnej”.

Wybrałem te interesujące mnie działy, które były użyteczne z perspektywy opisania uniwersalnych mikro-zachowań każdego człowieka gdy kłamie, a następnie zauważaniu ich na żywo.

Okazało się, że jest tego znacznie więcej, niż myślałem na początku. A zdecydowaną większość tych sygnałów można nauczyć się rozpoznawać.

Jak?

Jako ludzie przez cały czas zachowujemy się w różny sposób, w zależności od tego co się dzieje.

Przejawiamy różne emocje, różne zachowania, mówimy z różną ekspresją i z różnym nastawieniem o wielu rzeczach.
Używamy różnej gestykulacji nie będąc tego świadomymi.

Omówię dwa z wszystkich elementów.


Wykrywanie Kłamstwa#1 – Jakie elementy należy rozpoznawać? Pobudzenie ciała

Nasze ciało nas zdradza.
Uderzenie gorąca, mocne bicie serca, płytszy oddech i wzrost pobudzenia.

W trakcie kłamania to tylko jedna z rzeczy, która występuje z różnym stopniem nasilenia.

Pobudzone ciało zachowuje się inaczej.

Gesty są inne, częstsze, osoba częściej się dotyka, pomaga jej rzucie gumy, miętolenie czegoś, zabawa telefonem, nadmierna gestykulacja, wiercenie się, wpatrywanie lub uciekanie wzrokiem (bo spokojne utrzymanie wzroku sprawia dyskomfort).

Powyższe objawy świadczą o POBUDZENIU.

Wiele czynników może być powodem pobudzenia.
W przypadku mówienia kłamstwa pojawia się wzrost POBUDZENIA.


#2 – Język twarzy

Oprócz ogólnie pojętej „Mowy Ciała” oraz jej znaczeń, jest coś co zasługuje na najbardziej szczególną uwagę czyli mowa ciała samych mięśni twarzy.

Paul Ekman zbadał 43 mięśnie twarzy, kontrolujące wyrażanie samopoczucia i będące zdolnymi do wytworzenia 10000 grymasów twarzy (poprzez kombinację które mięśnie się napinają i jak bardzo, a które rozluźniają).

Paul Ekman oraz Walter Friesen zdecydowali się zbadać język mięśni twarzy. Podejrzewali oni, że jest on w dużej mierze wyuczony kulturowo, dlatego chcąc odkryć uniwersalne biologiczne podstawy języka twarzy przebadali w drugiej połowie zeszłego wieku plemię Fore zamieszkujące Papuę / Nową Gwineę, które żyje w sposób zupełnie odizolowany od globalnej cywilizacji.

Dzięki tej analizie udało się odkryć niewyuczone kulturowo, podstawowe, biologiczne, uniwersalne, nieświadome znaki na twarzy, które zawsze mówią prawdę o przeżywanej emocji.

Dzięki tym badaniom odkryto 6 emocji podstawowych: radość, smutek, złość, strach, wstręt, zaskoczenie.

Miały one najwyższy współczynnik powtarzalności i można je poprawnie odczytać bezpośrednio z twarzy u każdego człowieka na świecie.

W ślad za Paulem Ekmanem w kierunku badań psychologicznych nad emocjami, ich naturą, a także ekspresją poszedł Carroll Izard.

Nie tylko w pełni zgodził się on z koncepcją Ekmana, ale również rozszerzył ją o kolejne emocje podstawowe, jak m.in. pogarda, zainteresowanie, niepewność.Przykład #1 – ekspresja pogardy:

ekspresja emocji - pogarda

Ekspresja pogardy

Objawem odczuwania pogardy wobec kogoś / czegoś jest wyraźny brak mimicznej symetrii twarzy, np. uśmiech w jedną stronę.

Twarz przybiera 2 różniące się od siebie mimiki, jedna połowa twarzy ma inny kształt mimiczny, niż druga jej połowa.

 
 

Przykład #2 – ekspresja niepewności: Ekspresja niepewności
Usta małe, złączone i złożone w dzióbek / koło.


Wyrazy twarzy podczas mówienia lub obserwacji nie tylko są w większości nieświadome, ale także komunikują wprost prawdziwą przeżywaną przez drugą osobę w danej chwili emocję.

Jeżeli więc ktoś mówi o czymś smutnym, a na twarzy nie widać poprawnej ekspresji smutku, oznacza to, że osobie tej wcale nie jest smutno, gdy o tym mówi, a to znaczy, że nie czuje z tego powodu smutku.

Jeżeli więc słyszysz od niej współczucie, jest ono nieprawdziwe.

Odróżnienie świadomie przybranej „smutnej miny” od rzeczywistej ekspresji smutku na twarzy nie jest wcale trudne, gdy już wiadomo jaka powinna być poprawna mina, jeśli jest prawdziwa.

 

Daniel Blashchuk

 

Daniel Błaszczuk Daniel Błaszczuk