Mowa Ciała Kłamcy – Co Ujawnia Palec Na Ustach…?

Mowa ciała kłamcy

Jak rozpoznać kłamstwo dzięki niektórym gestom? Jak rozpoznać kłamcę dzięki gestom? Jak zauważyć gesty kłamstwa? Które gesty nie świadczą o kłamstwie…?

Daniel Błaszczuk

 

Jak Wygląda Mowa Ciała Kłamcy…?

 

Daniel BłaszczukTu Daniel Blashchuk.

Kiedyś w jednej z książek o tym jak rozpoznawać kłamstwo czytałem, że najczęstszą oznaką, że ktoś kłamie jest przesłanianie dłonią ust.
 
Jest to bardzo dobry przykład takiego MITU, że jest taki „jeden magiczny gest”, po którym możemy rozpoznać, czy ktoś kłamie, bo wtedy zasłania nieświadomie dłonią usta, bo nie chce żeby to jego kłamstwo wyszło na jaw.

Bywa tak, że rzeczywiście takie gesty świadczą o tym co się w głowie dzieje, ale nie jest to niestety takie proste, że możemy postawić znak równości między ruchem dłoni, a np. kłamaniem.
 
Takie gesty ujawniają informacje, które mogą okazać się przydatne dla Ciebie, bo osoba z którą rozmawiasz nieświadomie komunikuje co myśli
i jak się teraz czuje.
 
 
Oto przykład:
 
Mowa ciała kłamcy
 
 
Dotykanie ust przywraca nam poczucie bezpieczeństwa. Ma to związek z odruchami bezwarunkowymi, które leżą u podłoża instynktu.
 
Jako niemowlak instynktownie zacząłeś ssać pierś i pić mleko, czułeś wtedy bezpieczeństwo, bo redukował się Twój stres związany z głodem. Czułeś ciepło mamy, jeżeli wcześniej było Ci zimno. Brała Cię na ręce i byłeś przez nią fizycznie chroniony. Otrzymywałeś pokarm.
 
To warunkowanie jest tak wczesne przez i tak silne, że po etapie karmienia używamy smoczków dla dzieci, bo działają uspokajająco, redukują stres i złe emocje, uwalniają dziecko od płaczu.
 
Stymulowanie ust może więc oznaczać, że osoba potrzebuje wsparcia i szuka bezpieczeństwa, może czuć się niekomfortowo.

Pamiętaj, że najbardziej istotne jest jak zmienia się ekspresja ciała w rozmowie. Jeżeli ktoś ogólnie obgryza przedmioty, wówczas nie ma to związku z rozmową, bo podłożem powstania tego zachowania nie był rozmówca ani rozmowa.

Jeżeli natomiast ktoś zaczyna bawić się ustami, dotykać je lub dotykać coś nimi, najprawdopodobniej czuje brak komfortu, deficyt w poczuciu pewności i bezpieczeństwa.
 
Stymulowanie ust do pewnego stopnia nadrabia ten deficyt, działając podobnie do smoczka lub piersi, ale nikt tego zwyczajnie nie robi jeżeli nie ma takiej potrzeby.

Pamiętaj, że gest ten jest reakcją na stan wewnętrzny osoby z którą rozmawiasz. 


Przykład:

Mężczyzna z którym rozmawiasz twierdzi, że nie zależy mu na tym czy zdecydujesz się na jego propozycję czy nie, bo są inni chętni.
Jednocześnie nie czuje się pewnie z tym co mówi, cały czas pobudza swoje usta oczekując czy się zgodzisz, bo tak naprawdę boi się o Twoją decyzję. Zależy mu, ale mówi co innego, żeby móc wywrzeć na Tobie jakąś presję.

Jeżeli zapytasz swojego rozmówcę dlaczego akurat tak trzyma rękę, dlaczego akurat na ustach, nie będzie on w stanie odkryć faktycznej odpowiedzi.
 
Powie Ci, że jest mu tak wygodnie. Musisz jednak zrozumieć, że będzie mu wygodnie w tej pozycji tylko wtedy, gdy będzie ona zbieżna ze stanem umysłowym.
 
 
Oto inny przykład:
 
Mowa ciała kłamcy - uszy
Nieustanna potrzeba dotykania siebie przypomina szukanie komfortowego rozwiązania co zrobić z sobą.

W sytuacji stresowej ludzie miętolą długopis, obgryzają paznokcie, bezczeszczą papierek, itp.

Pamiętaj, że nagminna potrzeba dotykania okolic twarzy, szyi, ust, policzków, a także / lub przecierania oczu świadczy o napięciu emocjonalnym oraz pobudzeniu fizjologicznym.
 
Niestety nie mówi nam to na pewno jaki jest powód powstania tego napięcia. Napięcie to może pochodzić z faktu, że ktoś kłamie, ale należy pamiętać, że napięcie może być owocem samej treści.
 
Z całą jednak pewnością gest ten może świadczyć o podwyższonym poziomie napięcia i pobudzenia fizjologicznego. Może świadczyć o przeżywaniu silnej treści emocjonalnej.
 
 
Przykład:
 
Zapytałem znajomego o jego relacje z koleżanką Ulą z którą ostatnio często się spotyka, a wie, że jego dziewczyna Ania jest moją bliską znajomą.

Mój znajomy opowiada złożony wątek całego zeszłego weekendu, jednak za każdym razem kiedy wspomina o Uli, zaczyna jak opętany macać się po twarzy, przecierać oczy, drapać szyję.
 
Bawi mnie, że on naprawdę tego nie widzi siedząc tak przede mną. To co mogę z tego wywnioskować to fakt, że osoba Uli wzbudza w moim znajomym silne napięcie emocjonalne.
 
 
Jeżeli chcesz poznać co ujawniają różne gesty oraz co ludzie nimi faktycznie komunikują, możesz skorzystać z przedsprzedaży pakietu psychologicznego “Wykrywam Kłamstwo” tutaj.
 
 
Daniel Blashchuk
 

Daniel Błaszczuk Daniel Błaszczuk